Shqipëria është ndoshta një nga destinacionet më të nënvlerësuara në Evropë. Me disa nga plazhet më të bukura të Evropës, zonat malore me peizazhe mahnitëse dhe qytete plot histori, nuk mund ta kuptoj se si njerëzit nuk kanë filluar ende ta vizitojnë në masë Shqipërinë.

Për të qenë plotësisht e sinqertë, dëshira ime për të vizituar këtë vend mahnitës filloi kur pashë disa postime në rrjetet sociale të peizazheve shqiptare. E shtova pa pritur në krye të listës së vendeve që do të doja të vizitoja. 😊.

Dhe pjesa më e mirë është se në të vërtetë nuk u zhgënjeva aspak. Mbetet një nga udhëtimet e mia të preferuara deri më tani dhe do të kthehesha atje pa u menduar shumë. Mund të gaboj, por me të vërtetë mendoj se Shqipëria do të jetë Kroacia e radhës (PS: E vizitova Kroacinë 3 muaj përpara Shqipërisë, kështu që kujtesa ime krahasuese ishte goxha e freskët!).

Cila është periudha më e mirë e vitit për të vizituar Shqipërinë?

Sinqerisht, nuk mendoj se duhet të ndaloni së vizituari Shqipërinë vetëm sepse është më ftohtë apo më ngrohtë. Unë mendoj se ky vend është i mrekullueshëm në çdo kohë të vitit! Megjithatë, e vërteta është se do të ishte gjithashtu mëkat të mos shijonit bregdetin e gjerë shqiptar me plazhe të bukura (veçanërisht zonën e Rivierës Shqiptare).

Theth

Pra, unë do t’ju sugjeroja të përpiqeni të vizitoni vendin midis majit dhe tetorit për t’u përpjekur të siguroheni për temperatura më të buta dhe gjithashtu për të pasur më shumë mundësi për të shijuar plazhet. Vendi nuk është goditur ende nga turizmi masiv, kështu që edhe nëse e vizitoni në verë nuk do të jetë shumë i mbushur me njerëz (sigurisht që plazhet priren të jenë të mbushura me njerëz, por nuk ka aq shumë njerëz sa në pjesën tjetër të vendit).

Sa ditë ju nevojiten për të vizituar Shqipërinë?

Shqipëria mund të mos jetë një vend shumë i madh, por nuk ka shumë autostrada që do të thotë se udhëtimi në distanca të shkurtra kërkon shumë kohë. Për më tepër, vendi ka peizazhe shumë të larmishme… nga zonat malore më tej në brendësi, deri në plazhet e jugut.

Gjipe Beach

Pra, besoj se kohëzgjatja ideale e një udhëtimi në Shqipëri është 15 ditë. Megjithatë, përfundova duke kaluar vetëm 9 (pothuajse!) ditë të plota në vend dhe prapë se prapë arrita të vizitoj shumë vende. Mund të qëndroni edhe vetëm 7 ditë me disa rregullime në itinerar. Megjithëse itinerari që do t’ju tregoj është për 9 ditë, në fund të postimit mund të gjeni edhe një version për 7 ditë.

Si të shkoni në Shqipëri?

Për momentin, ekziston vetëm një aeroport ndërkombëtar në Shqipëri, i vendosur në kryeqytetin e vendit (Tiranë). Tirana është një pikënisje e mirë për ata që dëshirojnë të vizitojnë Shqipërinë pasi ndodhet relativisht në mes të vendit.

Këtu janë disa qytete evropiane me fluturime direkte për në Tiranë:

 • Itali (Milano, Bari, Verona, Venecia, Romë, Piza)
 • Gjermani (Memmingen, Berlin, Mynih)
 • Zvicër (Gjenevë, Zyrih)
 • Spanjë (Barcelona, Madrid)
 • Belgjikë (Bruksel)
 • Francë (Lion, Nisë, Paris)
 • Mbretëria e Bashkuar (Londër)
 • Holandë (Eindhoven)

Cila është mënyra më e mirë për të udhëtuar në Shqipëri?

Rrjeti i autobusëve nuk funksionon aq mirë në Shqipëri (edhe pse ekziston dhe është e mundur të udhëtohet në këtë mënyrë) dhe trenat praktikisht nuk ekzistojnë. Pra, pa asnjë dyshim, mënyra më e mirë për të lëvizur nëpër Shqipëri është me makinë.

Zgjodha të marr makinën me qira dhe më pëlqeu shumë shërbimi. Zgjodha ta marr makinën në qendër të qytetit sepse ditën e parë qëndrova në Tiranë dhe nuk kisha nevojë për makinë dhe e ktheva në aeroport në fund të udhëtimit.

A është i lehtë drejtimi i mjetit në Shqipëri?

Drejtimi i mjetit në Shqipëri mund të jetë i frikshëm për shoferët me më pak përvojë, duke qenë shumë të sinqertë. Ndonëse më pëlqeu shumë dhe ndihesha rehat duke ngarë makinën, ishte vendi më kaotik në të cilin kam udhëtuar ndonjëherë. Përveç faktit që shqiptarët nuk respektojnë shumë rregullat e qarkullimit rrugor (p.sh. parakalimi në një korsi të tretë që nuk ekziston, hyrja tinëz kur nuk është menduar), rrugët nuk janë gjithmonë në gjendjen më të mirë.

Por, pavarësisht këtyre, nuk u ndjehesha nervoze kur drejtoja makinën. Përfundon duke u mësuar me mënyrën e tyre (dhe, më duhet të jem e sinqertë, u shkriva me disa situata që pashë në rrugë). Pra, nëse nuk jeni shumë të papërvojë në drejtimin e makinës, do të thoja se është mesatarisht e lehtë në Shqipëri.

Si të paguani në Shqipëri?

Monedha zyrtare e Shqipërisë është LEKU dhe sot (shtator 2022) ky është kursi i këmbimit kundrejt euros: 1 EUR = 117 LEK. Monedha shqiptare mund të blihet dhe këmbehet vetëm në Shqipëri!

Shqipëria është një vend që ende operon shumë në bazë të parave në dorë (cash). Shpesh do të dëgjoni “”vetëm para në dorë””. Pra, një nga rekomandimet më të mëdha është të merrni para sapo të mbërrini në vend dhe të mbani gjithmonë disa para me vete pasi nuk e dini kurrë se kur do të mund të përdorni një kartë.

Ndonjëherë restorantet dhe dyqanet pranojnë edhe euro (dhe monedha të tjera si dollarë ose paund), por gjithmonë kontrolloni nëse kursi i këmbimit që ata sugjerojnë është i volitshëm për ju! Në përvojën time, kjo ndodh rrallë.

A është Shqipëria një vend i sigurt?

Përpara se të vizitoja Shqipërinë dëgjova disa histori se ky mund të mos ishte një vend shumë i sigurt. Raportime për grabitje mafioze makinash, rekomandime për të mos ecur me makinë natën e kështu me radhë. Megjithatë, gjithmonë jam ndjerë e sigurt (si ditën ashtu edhe natën!). Vetëm në 2 ose 3 raste ndjeva një pasiguri të lehtë, por kjo është diçka krejtësisht normale që ndodh shpesh edhe këtu në Portugali (një nga vendet më të sigurta në botë).

E vërteta është se gjatë akomodimin tim të parë në Shqipëri mbërrita shumë vonë natën dhe kur u largova nga akomodimi të nesërmen çdo gjë më dukej e çuditshme. Tela gjithandej, shtëpi e ndërtesa që nuk kishin përfunduar! E pranoj se ishte paksa tronditëse, të paktën derisa kuptova se kjo ishte absolutisht normale në vend dhe nuk do të thoshte se isha në një zonë më të rrezikshme vetëm sepse shtëpitë dukeshin keq.

Madje vlen të përmendet se pothuajse gjithmonë mbaja një aparat fotografik në qafë dhe një celular në dorë për të përdorur GPS dhe nuk jam ndjerë kurrë e pasigurt prej ndonjë grabitjeje të mundshme. Thënë kjo, është gjithashtu e rëndësishme të thuhet se kam marrë masat paraprake normale që marr gjithmonë në çdo vend (p.sh. të mos i lë dokumentet, paratë dhe kartat e mia në zonën lehtësisht të aksesueshme të çantës sime për të shmangur rastet e mundshme të vjedhjeve të xhepave) .

Megjithatë, kam lexuar gjithashtu në disa faqe dhe blogje, se ka disa zona të vendit që në fakt nuk rekomandohen të vizitohen. E para është zona më veriore afër kufirit me Kosovën për shkak të minave ende aktive dhe disa konflikteve që ekzistojnë ende në rajon. E dyta është një tokë e vogël e quajtur Lazarat, e cila njihet si kryeqyteti i drogës i Evropës dhe për rrjedhojë ka shumë pak kontroll policor.

Çfarë duhet të vizitoni në Shqipëri në 9 ditë?

……..

Çfarë të vizitoni në Shqipëri – Dita 8: Sarandë – Plazhi Gjipe – Dhërmi (75 km; 2h10)

Dita e 8-të e këtij itinerari për të vizituar Shqipërinë nisi sërish për në veri të vendit. Duke u nisur nga Saranda, ka disa ndalesa që mund të bëhen gjatë rrugës për në Dhërmi, ku ju sugjeroj të qëndroni natën.

Borsh Beach

Fatkeqësisht, nuk pata shumë kohë në dispozicion dhe kështu përfundova duke u ndalur aty-këtu për disa foto, por këto janë pikat kryesore të interesit derisa arrihet në Dhërmi:

Borsh, ku mund të vizitoni:

• Plazhi Borsh – plazhi më i gjatë në Shqipëri

• Kalaja e Borshit

• Bunkerët

Porto Palermo dhe kështjella e tij

Qeparo, ku mund të vizitoni:

 • Plazhi i Qeparos
 • Qeparo i Epërm – fshat antik i vendosur në shpatet e malit Gjivlash
Himarë Beach

Himarë, ku mund të vizitoni:

 • Kalaja
 • Qendra historike
 • Plazhi i Livadhit

Plazhi i Gjipesë

Pas disa ndalesave për foto dhe drekës në Himarë, më në fund u drejtuam drejt plazhit të Gjipesë. Ky ishte një nga vendet që doja më shumë të vizitoja në Shqipëri.

Arsyeja pse ky plazh është kaq popullor është peizazhi! Shumë mbresëlënës nëse më pyesni mua.

Për të shkuar aty, ka disa mundësi:

 • Varkë ose kajak nga plazhi i Jalës
 • Parkoni makinën aty (200 LEK) dhe ecni në një shteg të shkurtër për në plazh. Shtegu është rreth 2 km dhe zgjat 25 minuta (në çdo drejtim). Është më i bezdisshëm në kthim (ngjitje e pjerrët) dhe toka është shumë e pabarabartë, kështu që ju rekomandoj këpucë të përshtatshme.

Plazhi ka disa shezllone, por ishte mjaft e lehtë për të gjetur një vend për të shtruar peshqirin tonë! Si shumë plazhe në Shqipëri, edhe ky plazh nuk ka rërë të imët, ndaj do të rekomandoja të vishni këpucët e duhura kur shkoni në det.

Përveç disa zhytjeve në det, arrita të eksploroja pak nga kanioni që shënjon aq shumë peizazhin e këtij plazhi. Kam lexuar se mund të ketë disa gjarpërinj helmues atje, kështu që nëse doni të futeni më tej në brendësi të kanionit, ju rekomandoj të bëni më parë kërkime të imtësishme.

Dhërmi

Dhërmiu është gjithashtu një tjetër opsion i shkëlqyer ndalimi për ata që ndjekin këtë itinerar, me qendrën e tij të lezetshme historike ose plazhin e Dhërmiut.

Akomodimi në Dhërmi

Nata e fundit në Shqipëri e kalova në Dhërmi në Gogo’s Boutique Hotel. Është një hotel shumë i ri në rajon. Përveç shërbimit shumë miqësor, më pëlqeu veçanërisht dekorimi i jashtëm i hotelit.

Tarraca e jashtme ofron një muzg të mrekullueshëm dhe shkallët me lule janë gjithashtu shumë të bukura. Është një hapësirë shumë mikpritëse, pa dyshim 🥰

Përveç kësaj, hoteli ka edhe një shërbim mëngjesi çdo ditë që shërbehet në tarracën e jashtme.

Source: https://atickettotakeoff.com/en/visit-albania-7-9-days-itinerary/